Z greckiego „holos” oznacza „całość”. Holistyka czy też podejście holistyczne odnosi się do działania kompleksowego, wielotorowego, uwzględniającego wszystkie potrzeby i możliwości. W przypadku kosmetologii holistycznej jej kluczowym założeniem jest fakt, że pielęgnacja skóry to nie tylko nakładanie różnego typu preparatów. Należy również dbać o dostarczanie do organizmu witamin, redukowanie stresu, odpowiednie wysypianie się, stosowanie określonych produktów o różnym spektrum działania.
Wiele osób zastanawia się, na czym polega leczenie holistyczne? Chodzi oczywiście o całościowe podejście do człowieka. Terapia holistyczna nie rozdziela organizmu na narządy i układy, twierdząc, że wszystko jest ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływa, ponieważ tworzy jeden organizm.
Sposób holistyczny, czy to w medycynie, czy kosmetologii albo też innej dziedzinie naszej egzystencji koncentruje się na przywróceniu ogólnej harmonii we wszystkich obszarach życia człowieka – nie chodzi jedynie o wyleczenie fragmentu organizmu.
W swoich założeniach kosmetologia holistyczna skupia się na całości, co oznacza, że zwraca uwagę nie tylko na problemy skórne pacjenta, ale również na jego samopoczucie, styl życia i wiele innych czynników.
Opieka holistyczna podkreśla, że pielęgnacja i liczne zabiegi upiększające i lecznicze mają wpływ na nasz wygląd jedynie w określonym zakresie. To, co jemy, ile śpimy, czy chronimy skórę przed słońcem, a nawet czy ćwiczymy – to inne czynniki, które też nie pozostają bez znaczenia dla jakości naszego życia.
Zabiegi holistyczne – co to? Specjaliści w swojej dziedzinie, tj. kosmetolodzy holistyczni podkreślają, że należy dążyć do naturalnych i długotrwałych efektów, a zarazem, że korzystanie z natychmiastowych, ale jednocześnie krótkotrwałych w działaniu zabiegów jest bezcelowe i nieekonomiczne. W trakcie konsultacji profesjonaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad oraz badania skóry oraz analizują z pacjentem stosowaną pielęgnację i wykorzystywane do tego celu kosmetyki, a także ogólny tryb życia i ewentualne choroby. Dopiero rozmowa wsparta o kluczowe dla sprawy szczegóły umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia (ustalenie indywidualnego planu zabiegowego). Jest to sedno filozofii holistycznej.
Czy dziedziny holistyczne można faktycznie studiować? Ależ oczywiście! Prócz medycyny holistycznej wiele uczelni ma w swojej ofercie studia podyplomowe – kosmetologia holistyczna. Kierunek oferowany jest między innymi przez Wyższą Szkołę Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Absolwenci tego typu kształcenia we właściwy sposób przeprowadzają holistyczną diagnostykę kosmetologiczną oraz umiejętnie dobierają i konstruują holistyczne terapie kosmetologiczne wraz z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań dla typu skóry pacjenta. Sprawdź szczegóły.