ile_zarabia_kosmetolog.webp

Ile zarabia kosmetolog?

 

Zastanawiasz się, czy zawód kosmetologa jest opłacalny? Każdy biznes, również kosmetyczny, wymaga wielu poświęceń i ciężkiej pracy. Warto pamiętać, że nawet jeżeli kariera kosmetologów jest bardzo dynamiczna, na samym początku mogą trafiać się także straty. Czy na biznesie beauty można dobrze wyjść? Sprawdź!

 

Dlaczego warto studiować kosmetologię?

 

Wiele osób zastanawia się, czy w momencie, gdy w życiu zawodowym chcą postawić na biznes beauty, konieczne jest ukończenie studiów. Może wystarczy jedynie kurs? Co jest lepsze?

 

Warto zaznaczyć, że kosmetologiem możemy określić osobę, która ma tytuł magistra i przeszła wszystkie etapy kształcenia w tym zakresie. Tego typu osoba w zawodowej hierarchii znajduje się gdzieś między kosmetyczką a lekarzem specjalistą. Odpowiednie wykształcony kosmetolog przeprowadza i kontroluje jakość zabiegów kosmetycznych, pracuje z różnego typu produktami kosmetycznymi, jak również doradza swoim klientom/pacjentom. Ponadto wiedza kosmetologa jest ukierunkowana w większym stopniu w kierunku medycznym, dlatego tego zawodu nie powinno mylić się z zawodem kosmetyczki.

 

Jakie są zalety studiowania kosmetologii?

 

Jeżeli postawisz na własny salon kosmetyczny, możesz zająć się rozwijaniem swoich pomysłów i zarządzaniem zespołem, który stworzysz (sprawdź możliwość dokształcenia się w tym zakresie na kierunku zarządzanie biznesem beauty). Oczywiście na samym początku każda inicjatywa wymaga większego zaangażowania, ale z czasem działania na własnych warunkach przełożą się na pracę, kiedy i ile chcesz.

 

Mimo wszystko nie każdy kosmetolog otwiera od razu nowy salon. Wielu absolwentów współpracuje z dermatologami i lekarzami, skupiającymi się na medycynie estetycznej. W zależności od ukończonej specjalizacji w Wyższej Szkole Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi możesz wybrać: wizaż i stylizację, podologię, SPA&Wellness, laseroterapię, trychologię, makijaż permanentny.

 

Możliwości kosmetologów nie kończą się oczywiście na pracy w salonie czy współpracowaniu z lekarzami różnego typu. Absolwenci mogą postawić na pracę w koncernach farmaceutycznych i kosmetycznych, co oznacza, że wśród ich zadań znajdą się m.in.: współtworzenie nowych produktów oraz działania marketingowe produktów. Branża beauty jest bardzo otwarta i gwarantuje rozwój w wielu dziedzinach, nawet w dziennikarstwie.

 

Zawód kosmetolog – co może sprawiać trudności?

 

Pamiętaj, że jak w każdym zawodzie, również w przypadku kosmetologii nie od razu możesz zarobić tyle, ile oczekujesz – jest tak zarówno w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jak i w pracy na samodzielnym stanowisku na przykład w gabinecie kosmetycznym. Kariera kosmetologów rozwija się jednak bardzo prężnie, a im więcej umiejętności, tym większe możliwości, dlatego o opłacalność tej ścieżki zawodowej nie trzeba się martwić.

 

Nasze rady? Ćwicz dystans, ponieważ praca z ludźmi bywa uciążliwa. Bez względu na to, jaką wiedzę i umiejętności posiadasz, może zdarzyć się tak, że klient będzie niezadowolony czy po prostu nieuprzejmy.

 

Dodatkowo Twoje stanowisko po ukończeniu wybranej specjalności może wymagać pewnego obciążenia fizycznego (zwłaszcza w przypadku pleców, nóg i stóp). Należy o tym pamiętać, ponieważ zdarza się, że nasze zdrowie po prostu uniemożliwia wykonywanie danej pracy.
 

Predyspozycje do pracy w zawodzie kosmetologa

 

Wiele osób uważa, że zainteresowanie modą i kosmetykami wystarcza do tego, by zostać kosmetologiem. Oczywiście są to bardzo ważne wyznaczniki – pasja w branży beauty to jednocześnie motywator do nieustannego dokształcania i specjalizowania się w swojej dziedzinie. Wszyscy kandydaci, rozważający studia kosmetologiczne, powinni charakteryzować się dobrym poczuciem estetyki oraz zdolnościami manualnymi. Praca w tym zakresie wymaga precyzji i dokładności, a także ugruntowanej wiedzy na temat chorób skóry, doboru środków pielęgnacyjnych oraz ich składu, pielęgnacji skóry i wielu innych. Odpowiednie wykształcenie kosmetologiczne może uratować naszą skórę, a nawet życie!

 

Zarobki kosmetologów

 

Zarobki absolwentów uzależnione są od wielu czynników – chociażby miejsca zatrudnienia, ukończonej specjalizacji czy stażu pracy. W większych gabinetach czy laboratoriach zarobki kosmetologów sięgają nawet powyżej 6500 zł brutto. W mniejszych klinikach i salonach mediana zarobków wynosi najczęściej 4 530 zł brutto.

 

Wynagrodzenie podwyższają oczywiście dodatkowe szkolenia, a co za tym idzie uzyskiwane kompetencje. Warto także korzystać ze wszystkich benefitów, które oferuje pracodawca – niektóre kursy to koszt nawet 5000 zł, dlatego wszelkie dofinansowania to jedynie plus dla zatrudnienia. Pamiętajmy o tym, że każda inwestycja w swoją edukację lub własny salon w pewnym momencie ma przełożenie na zarobki.

 

Powodzenia!

Partnerzy studiów

Logo Bielenda Professional, partnera biznesowego WSKINOZ
Logo OPI partnera studiów WSKINOZ
Logo HERLA partnera studiów WSKINOZ
Logo ITP partnera studiów WSKINOZ
Logo NIOXIN partner stadiów WSKINOZ
Logo BTL partner stadiów WSKINOZ
Logo APIS partner stadiów WSKINOZ
Logo INGLOT, partnera biznesowego WSKINOZ
Plany zajęć