jak_napisac_dobre_CV_WSKINOZ.webp

Jak napisać dobre CV?

 

Mimo że w dzisiejszych czasach tworzenie życiorysu nie jest już żadną tajemnicą – wiele osób, zwłaszcza tych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, ma pytania odnoszące się do CV. Jak się pisze? Gdzie szukać wzorów? Jak zmieniają się wymogi pracodawców? W którym miejscu wpisać kursy, a gdzie wykształcenie? Mamy dla Was kilka porad i użytecznych linków, które pomogą zwrócić uwagę rekrutera!

 

Co musi być zawarte w CV?

 

Dobre CV powinno być czytelne i uporządkowane. Warto wydzielić w nim takie sekcje jak: dane osobowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności, a także zainteresowania. Na koniec nie można zapomnieć o obowiązującej formułce RODO!

 

Zastanawiasz się, jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? CV to dokument, który musi zachowywać określoną formę. Aby aplikacja była kompletna, wymaga kilku nagłówków, dopełnionych określonymi informacjami. W danych osobowych należy zamieścić imię i nazwisko, a także dane kontaktowe: adres e-mail i numer telefonu. Następnie powinniśmy przedstawić uporządkowane doświadczenie zawodowe, które musi zawierać nazwy firm i stanowisk, okresy pracy, a także wykonywane obowiązki i osiągnięcia. Ten punkt powinien znaleźć się na górze, tuż pod danymi osobowymi. W CV warto umieścić także listę umiejętności (miękkich i twardych), które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę. Pamiętaj, że każda branża rządzi się swoimi prawami, a więc warto dostosowywać doświadczenia i umiejętności pod konkretne oferty.

 

Nie zapomnij o wykształceniu oraz kursach, szkoleniach i certyfikatach. Dla pracodawcy ważne jest to, aby jego pracownik się rozwijał, zdobywał niezbędne uprawnienia, a tym samym był coraz to lepszy w wykonywaniu swoich obowiązków. Nie bez znaczenia jest edukacja, która odnosi się do stanowiska, na które aplikujemy. A także… języki obce, coraz częściej dominujące w każdej firmie, która otwiera się na działania międzynarodowe.

 

W aktualnych CV nie zawsze znajdziemy zainteresowania aplikantów, ale mogą one zadziałać na Twoją korzyść. Hobby wiele mówi o kandydacie, dlatego czasami warto je zamieścić. Jest również dodatkowym tematem podczas rozmowy o pracę.

 

Mimo że zdjęcie nie jest obligatoryjne, niektóre firmy życzą sobie CV z fotografią kandydata. Zdarza się, że wygląd ma znaczenie dla danego stanowiska. Warto dołączyć profesjonalne zdjęcie, aby rekruter wziął naszą kandydaturę „na poważnie”.

 

CV – jak napisać bez doświadczenia?

 

W przypadku, gdy Twoja droga zawodowa dopiero się rozpoczyna, trudno o bogate doświadczenie zawodowe, którym mogą podzielić się obyci już na rynku pracy kandydaci. Mimo że układ CV zostaje bez zmian, nie pomijaj zawodowego podsumowania. Napisz o tym, jakie studia skończyłeś/aś oraz co robiłeś/aś w trakcie zdobywania wykształcenia? Może wziąłeś/aś udział w ciekawym projekcie artystycznym? Podróżowałeś/aś? Należałeś/aś do wolontariatu? Warto o tym wspomnieć, dodając jednocześnie punkty o edukacji, szkoleniach, umiejętnościach językowych i innych atutach. I pamiętaj – kiedy nakłamałeś w CV, w trakcie wykonywania obowiązków pracodawca szybko to zweryfikuje. Mierz siły na zamiary.

 

Kiedy CV po angielsku?

 

Jeżeli zamierzasz aplikować do amerykańskiej lub brytyjskiej firmy, z pewnością przyda Ci się CV po angielsku. Warto pamiętać, że amerykańscy, kanadyjscy i australijscy pracodawcy właściwie tego CV nie wymagają – oczekują jednak podsumowania zawodowego. Curriculum Vitae wykorzystywane jest tam na uniwersytetach oraz w przypadku stanowisk naukowych.

 

W Wielkiej Brytanii prosi się czasem o CV, jednak różnice między tym polskim, a jego angielską wersją nie są zbyt wielkie. Pamiętaj jednak, że w przypadku podsumowania zawodowego od kandydatów oczekuje się charakteru. Nie wymieniaj osiągnięć zawodowych, pisz natomiast o swoich celach, o tym, jakiej pracy szukasz i dopiero przejdź do osiągnięć z poprzednich stanowisk. Warto dodać osobiste motto, które motywuje Cię do pracy lub jest życiową inspiracją.

 

Tłumacząc CV na język angielski, warto mieć przy sobie polską wersję. Pamiętaj, że niektóre informacje możesz przenieść w praktycznie niezmienionej formie, inne będą wymagały dodatkowego uściślenia.

 

Wzory CV i inne przydatne linki

 

Partnerzy studiów

Logo Bielenda Professional, partnera biznesowego WSKINOZ
Logo OPI partnera studiów WSKINOZ
Logo HERLA partnera studiów WSKINOZ
Logo ITP partnera studiów WSKINOZ
Logo NIOXIN partner stadiów WSKINOZ
Logo BTL partner stadiów WSKINOZ
Logo APIS partner stadiów WSKINOZ
Logo INGLOT, partnera biznesowego WSKINOZ
Plany zajęć