medycyna_estetyczna_kto_moze_wykonywac_zabiegi.webp

Medycyna estetyczna – kto może wykonywać zabiegi?

 

Czym zajmuje się medycyna estetyczna? To dziedzina medycyny skupiająca się na poprawianiu wyglądu ciała i twarzy pacjenta. Ponieważ w dzisiejszych czasach mocno stawiamy na wygląd zewnętrzny, coraz więcej osób chętnie korzysta z usług specjalistów, którzy pomogą im zwalczyć różnego typu kompleksy. Warto pamiętać, że zabiegi z medycyny estetycznej w Polsce są regulowane prawnie, dlatego mogą być wykonywane jedynie przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów lub pod ich czujnym okiem.

 

Medycyna estetyczna – kto może wykonywać?

 

Samorząd lekarski podkreśla, że zabiegi medycyny estetycznej, które wiążą się z większym ryzykiem pojawienia się niechcianych efektów, mogą wykonywać wyłącznie lekarze i lekarze dentyści. Mimo że wielu studentów i absolwentów kosmetologii chciałoby wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, należy pamiętać, że medycyna estetyczna i kosmetologia to odrębne dziedziny, które łączy jedynie chęć zadbania o swój wygląd.

 

Kosmetolog może wykonywać zabiegi, umożliwiające korekcję niewielkich zmian oraz ich profilaktykę i podtrzymywanie aktualnego stanu. Studia kosmetologiczne prowadzone przez uczelnie medyczne i niepubliczne uczelnie wyższe uprawniają do podejmowania działań, niewymagających dokonywania iniekcji.

 

Kiedy medycyna estetyczna?

 

Wiele osób próbuje wywnioskować, kiedy mówimy o medycynie estetycznej? Przede wszystkim w przypadku zabiegów, w których trakcie lekarz za pomocą igły lub kaniuli (potocznie wenflon) narusza barierę skórną. Wśród najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej wymienić można usuwanie zmarszczek, modelowanie ust, redukcję cellulitu czy też usuwanie włókniaków i blizn.

 

Medycyna estetyczna – jak zacząć?

 

Zastanawiasz się, kto może być lekarzem medycyny estetycznej? Należy podkreślić, że w Polsce nie ma odrębnej specjalizacji lekarza medycyny estetycznej, co oznacza, że lekarz każdej specjalizacji – zarówno lekarz medycyny, jak i lekarz dentysta – mogą wykonywać zabiegi z tego zakresu po dokształceniu się w tym zakresie.

 

Ponadto słuchaczami studiów podyplomowych w zakresie kosmetologia – medycyna estetyczna dla lekarzy mogą być przede wszystkim osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku lekarskim czy też lekarsko-dentystycznym.

 

Czym różni się medycyna estetyczna od kosmetologii estetycznej?

 

Pamiętaj, że lekarz medycyny estetycznej ingeruje w głębsze warstwy skóry w stosunku do ingerencji, które mają miejsce w gabinetach kosmetycznych, dzięki czemu może odwracać efekty starzenia. Zadaniem kosmetologa, zwłaszcza nastawionego na kosmetologię estetyczną, jest podtrzymywanie istniejącego stanu, profilaktyka zmian i korekcja niewielkich defektów.

 

Regulacje prawne dotyczące medycyny estetycznej

 

Zgodnie z polskim prawem zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą być wykonywane przez osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Medycyna estetyczna – gdzie studiować? Pytanie zasadne, ponieważ lekarze medycyny estetycznej muszą mieć ukończone specjalistyczne szkolenia z tej dziedziny, dentysta estetyczny powinien zaś ukończyć studia stomatologiczne i specjalizację w stomatologii estetycznej. Możemy mówić również o pielęgniarce estetycznej, która prócz dyplomu pielęgniarskiego musi zrealizować specjalizację w pielęgniarstwie estetycznym.

 

Specjaliści, którzy wykonują zabiegi z medycyny estetycznej, obowiązkowo muszą stosować się do konkretnych wytycznych związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Powinni dbać o stosowne wyposażenie gabinetu, stosować się do standardów odnoszących się do dezynfekcji i sterylizacji, a także muszą przestrzegać zasad etycznych w pracy. W sytuacji naruszenia prawa czy też niewłaściwego wykonywania zabiegów osoba, która wykonała zabieg z zakresu medycyny estetycznej, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności.

 

Medycyna estetyczna – zajęcie dla kosmetologa?

 

Zabiegi z medycyny estetycznej są coraz popularniejsze w Polsce, jednak ich wykonywanie wymaga od specjalisty wiedzy i doświadczenia. Przy wyborze osoby, który wykona odpowiedni zabieg, należy zwrócić uwagę na kwalifikacje, doświadczenie, standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlaczego? Ponieważ zachowanie tych zasad pozwoli Ci uniknąć niepożądanych skutków i zwiększy satysfakcję z zabiegu.

 

Wiele osób studiujących kosmetologię zastanawia się nad możliwością wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Przypominamy, że są to dwie różne dziedziny, które skupiają się na poprawie wyglądu i samopoczuciu pacjenta. Medycyna estetyczna wykorzystuje zaawansowane procedury medyczne i interwencje, które pozwalają uzyskać spektakularne rezultaty. Kosmetologia skupia się na pielęgnacji skóry i metodach nieinwazyjnych poprawiania jej wyglądu. Wszystko zależy od preferencji i celu, który chcesz osiągnąć.

 

Absolwenci kosmetologii mogą realizować studia podyplomowe z kosmetologii estetycznej, które umożliwiają nabycie umiejętności z zakresu wykonywania wielu nowoczesnych zabiegów kosmetycznych, realizowanych poprzez innowacyjne technologie. Po ukończeniu kosmetologii estetycznej będziesz mógł/mogła wykonywać zabiegi z użyciem nowoczesnych urządzeń, stosować peelingi chemiczne, wykonywać zaawansowane zabiegi kosmetyczne, poprawnie i profesjonalnie postępować m.in. z bliznami czy przebarwieniami, a także swobodnie współpracować z lekarzem medycyny estetycznej.

Partnerzy studiów

Logo Bielenda Professional, partnera biznesowego WSKINOZ
Logo OPI partnera studiów WSKINOZ
Logo HERLA partnera studiów WSKINOZ
Logo ITP partnera studiów WSKINOZ
Logo NIOXIN partner stadiów WSKINOZ
Logo BTL partner stadiów WSKINOZ
Logo APIS partner stadiów WSKINOZ
Logo INGLOT, partnera biznesowego WSKINOZ
Plany zajęć