studia_magisterskie_i_podyplomowe_WSKINOZ.webp

Studia magisterskie czy podyplomowe?

 

Zastanawiasz się, jaki krok będzie następnym po zakończeniu studiów licencjackich? Nie wiesz, czy warto iść na studia magisterskie? A może od razu wybrać podyplomówę, która pomoże nabyć konkretną, potrzebną w danym zakresie umiejętność? Podjęcie tej trudnej decyzji ułatwi stwierdzenie, czego konkretnie potrzebujesz, np. w perspektywie podjętego stanowiska pracy. Jeżeli chcesz zdobyć tytuł naukowy i pogłębiać wiedzę z danej dziedziny na dalszym poziomie kształcenia, studia magisterskie będą idealnym rozwiązaniem. Jeżeli zaś oczekujesz wiedzy praktycznej i precyzyjnie ukierunkowanej, sprawdź ofertę podyplomówek.

 

Studia uzupełniające – co to znaczy?

 

Studia II stopnia, czyli studia magisterskie trwają dwa lata (cztery semestry) i kończą się obroną pracy magisterskiej, a zarazem uzyskaniem dyplomu magistra.

 

Celem studiów uzupełniających jest poszerzanie wiedzy i umiejętności absolwentów studiów I stopnia. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego wiele osób decyduje się na studia magisterskie. Bardzo często pracodawcy wymagają od swoim pracowników tytułu magistra, zwłaszcza jeżeli pracownik stara się o awans zawodowy lub chce piastować wyższe stanowisko (np. kierownicze czy specjalisty).

 

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe?

 

Zastanawiasz się, czym są studia podyplomowe? Jest to swego rodzaju kolejny krok nie tylko w edukacji, ale również w rozwoju ścieżki zawodowej. Studia podyplomowe mogą podjąć osoby, które posiadają tytuł licencjata, magistra czy inżyniera.

 

A jak to jest ze wszelkiego rodzaju uprawnieniami? Wiele osób zadaje sobie niebezpodstawne pytania: Czy studia podyplomowe dają kwalifikacje? Czy studia podyplomowe dają tytuł magistra? Cóż, na pewno nie umożliwią zdobycie dodatkowego tytułu naukowego, co oznacza, że nie mogą zastąpić studiów licencjackich czy magisterskich.

 

Nie dają również prawa do wykonywania zawodu, np. prawnika czy lekarza. Mogą zaś poszerzać Twoje kwalifikacje i nadawać różnego typu uprawnienia, np. pedagogiczne, uprawniające do nauczania przedmiotu, w którym jesteś wyspecjalizowany, np. biologia. Podyplomówki dają różne możliwości, jeżeli chodzi o poszerzanie swojej wiedzy. Wśród kierunków proponowanych w Wyższej Szkole Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu znajdziemy kosmetologię estetyczną, kosmetologię holistyczną, kosmetyki naturalne, podologię, trychologię, a nawet zarządzanie biznesem beauty.

 

Podyplomowe czy magisterskie?

 

Najważniejsze różnice, jeżeli chodzi o to, czym różnią się studia podyplomowe od magisterskich, już znamy. Jeżeli chodzi o to, które studia wybrać, wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz.

 

Znaczącą zaletą studiów magisterskich jest fakt, że umożliwiają one pogłębienie wiedzy z I stopnia i płynne kontynuowanie edukacji, która kończy się tytułem magistra. Tytuł ten jest istotny również wtedy, gdy planujesz karierę naukową, tj. chcesz po ukończeniu studiów I i II stopnia iść na doktorat. Na magisterce z reguły jest mniej zajęć, dlatego łatwiej będzie ten poziom kształcenia połączyć z życiem zawodowym i prywatnym, zwłaszcza jeżeli typujesz tryb stacjonarny.

 

A jak mają się tutaj studia podyplomowe? Czy warto? Statystyki pokazują, że podyplomówki wybierają nie tylko osoby, które chcą się przebranżowić lub szybko nabyć dodatkowe kwalifikacje, ale również absolwenci studiów licencjackich, którzy chcą spróbować czegoś innego, czy nawet podjąć nowe zawodowe wyzwania. Programy studiów podyplomowych są pozbawione zbędnych przedmiotów i ukierunkowane na nabycie teoretycznej i praktycznej wiedzy w konkretnej specjalizacji. Wśród wielu zalet warto uwzględnić też fakt, że podyplomówka trwa krócej od studiów magisterskich i jest od nich tańsza (w stosunku do magisterki na uczelni prywatnej).

Partnerzy studiów

Logo Bielenda Professional, partnera biznesowego WSKINOZ
Logo OPI partnera studiów WSKINOZ
Logo HERLA partnera studiów WSKINOZ
Logo ITP partnera studiów WSKINOZ
Logo NIOXIN partner stadiów WSKINOZ
Logo BTL partner stadiów WSKINOZ
Logo APIS partner stadiów WSKINOZ
Logo INGLOT, partnera biznesowego WSKINOZ
Plany zajęć