Studia podyplomowe to inna w stosunku do studiów wyższych czy szkoły doktorskiej forma kształcenia. Aplikować mogą na nie kandydaci, którzy ukończyli przynajmniej I stopień kształcenia. W praktyce oznacza to, że aby dostać się na podyplomówkę, musisz mieć tytuł licencjata, inżyniera lub magistra.
Wykształcenie wyższe podyplomowe kierowane jest do osób, które chcą pogłębić wiedzę i zdobyć specjalistyczne umiejętności w określonej dziedzinie. W ich trakcie rozwijamy kompetencje w konkretnym obszarze, co oznacza, że nastawiamy się na dość wąską dziedzinę wiedzy, która na przykład na ogólnym kierunku studiów była jedynie wspomniana lub omówiona w minimalnym zakresie.
Co dają studia podyplomowe? Przede wszystkim umożliwiają studentom pogłębienie wiedzy. Programy studiów podyplomowych są skoncentrowane w taki sposób, aby mogli oni zdobyć umiejętności i narzędzia potrzebne do pracy w zawodzie. Co równie ważne, bardzo często dzięki podyplomówce możesz nabyć zdolności niezbędne w zawodzie, w którym chcesz działać od podstaw, tj. myślisz o przebranżowieniu się w konkretnym zakresie.
Zastanawiasz się czasem: studia podyplomowe – jakie to w zasadzie kształcenie? Praktyczne! Studenci nabywają wiedzę dzięki projektom, szkoleniom, zajęciom praktycznym lub warsztatom – takim formom edukacji, które umożliwiają rozwinięcie umiejętności praktycznych w dziedzinie specjalizacji.
Najczęściej studia podyplomowe trwają 2 lata, czyli 4 semestry, a po ich zakończeniu otrzymujesz świadectwo ukończenia studiów podyplomowych (należy pamiętać, że nie jest to dyplom). Formy zaliczenia tego typu studiów różnią się w zależności od uczelni – czasem słuchacze muszą napisać pracę końcową, innym razem podchodzą do egzaminu końcowego.
W przypadku studiów podyplomowych nie ma wymogu, aby kierunek I lub II stopnia był w jakikolwiek sposób związany z kierunkiem podyplomówki. Ten rodzaj nauki jest raczej specjalistyczny, dlatego słuchacze kształcą się w określonym zakresie. Nie ma też ograniczeń, jeżeli chodzi o liczbę ukończonych kierunków podyplomowych.
Chciałbyś/abyś zacząć studiować podyplomowo, ale nie masz funduszy? W Polsce są dostępne kierunki podyplomowe, które są dofinansowywane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Bezpłatne studia podyplomowe? Łódź i inne miasta stoją dla Ciebie otworem. Sprawdź swoje możliwości!
Zachęcamy do zweryfikowania, czym różnią się studia magisterskie od podyplomowych, a także zapoznania się z ofertą podyplomówek WSKINOZ.