wykladowca_instruuje_studentke_jak_wykonywac_zabieg_w_trakcie_zajec_WSKINOZ.webp

Kosmetyczka a kosmetolog w świetle prawa

 

Zabiegi wykonywane przez kosmetologa są objęte pewnymi aspektami prawno-regulacyjnymi, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom oraz ustalenie standardów praktyki kosmetologicznej. Czego dotyczą kluczowe aspekty prawne, związane z zabiegami wykonywanymi przez kosmetologów? Sprawdź!

 

Kosmetyczka a kosmetolog – wykształcenie

 

W branży beauty nieustannie słychać zgrzyt między kosmetyczką a kosmetologiem. Czym różnią się te zawody? Przede wszystkim przebiegiem kształcenia. Jeżeli chcesz zostać kosmetyczką, wystarczy skończyć kurs zawodowy lub dwuletnią szkołę policealną (np. Publiczną Policealną Szkołę Kosmetyczną). Zdanie egzaminu zawodowego upoważnia Cię do nabycia tytułu technika usług kosmetycznych.

 

Zawód kosmetologa to już bardziej złożona kwestia. Wymaga m.in. ukończenia studiów na uczelni publicznej lub w prywatnej szkole wyższej (sprawdź, gdzie studiować kosmetologię). Etapowa nauka podzielona jest na I stopień (3 lata, studia licencjackie) oraz II stopień (2 lata, studia magisterskie). Studenci kosmetologii nabywają również więcej wiedzy, która obejmuje treści dotyczące nie tylko samej kosmetologii, ale również nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

 

Zarówno kosmetyczki, jak i kosmetolodzy muszą odbyć praktyki w gabinecie kosmetycznym, aby nabyć dodatkową wiedzę, a przede wszystkim rozwijać i poświadczać umiejętności praktyczne.

 

Kosmetyczka a kosmetolog – uprawnienia

 

Technik usług kosmetycznych posiada niezbędną wiedzę i umiejętności, umożliwiające wykonywanie zabiegów związanych z kosmetyką pielęgnacyjną – tj. oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie skóry twarzy, szyi i dekoltu, a także pielęgnacją kończyn górnych (manicure) i kończyn dolnych (pedicure). Wykwalifikowana kosmetyczka wykonuje także zabiegi upiększające, zabiegi z zastosowaniem czynników fizykalnych (z uwzględnieniem światła, prądu, wody, temperatury, ultradźwięków) oraz zajmuje się wizażem i stylizacją.

 

Należy pamiętać, że w razie potrzeby – po wstępnej diagnozie i dokonaniu oceny stanu skóry klienta – kosmetyczka powinna skierować go do właściwego lekarza. Wszelkiego typu zabiegi pielęgnacyjno-upiększające powinny być zaś wykonywane zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ergonomii, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska, a także zgodnie z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi.

 

Wykształcony kosmetolog dba zarówno o urodę, jak i o zdrowie swoich klientów, a oferowana przez niego gama zabiegów jest znacznie szersza od możliwości kosmetyczki. Specjalista w dziedzinie kosmetologii potrafi rozpoznawać skórne problemy oraz dopierać odpowiednie metody leczenia chorób i defektów skóry. Dodatkowo umiejętnie wykonuje masaże na ciało – także z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, zabiegi laserowego odmładzania skóry, zabiegi odchudzające i wiele innych. Trzeba również mieć na względzie fakt, że kosmetologia to nauka związana z dziedziną medycyny, dlatego absolwenci, wykonujący zawód, ponoszą odpowiedzialność za zdrowie swoich pacjentów.

 

Aspekty prawne zabiegów wykonywanych przez kosmetologa

 

Studenci Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu są zapoznawani z zagadnieniami prawa prywatnego w zakresie dotyczącym wykonywania zabiegów kosmetycznych przez kosmetologa, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu odpowiedzialności cywilnej. W trakcie kształcenia poznają unormowania prawne dla zawodu kosmetologa, warunki i zasady wykonywania zabiegów kosmetycznych przez kosmetologa w świetle ustawy (Kodeks cywilny oraz Kodeksu Etyki Kosmetologa), a także odpowiedzialność prawną kosmetologa za skutki zabiegu kosmetycznego.

 

Aspekty prawno-regulacyjne w zawodzie kosmetologa

 

  • Kwalifikacje zawodowe: Kosmetolodzy powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które potwierdzają ich umiejętności i wiedzę w dziedzinie kosmetologii. W różnych jurysdykcjach wymagania dotyczące kwalifikacji mogą się różnić, ale zazwyczaj obejmują ukończenie akredytowanego programu szkoleniowego oraz uzyskanie odpowiedniego certyfikatu lub licencji.

 

  • Zakres praktyki: Kosmetolodzy mogą wykonywać szeroki zakres zabiegów, takich jak pielęgnacja skóry, makijaż, depilacja, manicure, pedicure itp. Jednakże istnieją ograniczenia co do niektórych bardziej inwazyjnych procedur, takich jak wstrzykiwanie substancji lub wykonywanie zabiegów na głębszych warstwach skóry. W niektórych jurysdykcjach takie procedury mogą być zarezerwowane dla lekarzy lub innych specjalistów medycznych.

 

  • Higiena i bezpieczeństwo: Kosmetolodzy muszą przestrzegać wysokich standardów higieny i bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegów. Obejmuje to stosowanie jednorazowych narzędzi, dezynfekcję sprzętu, utrzymanie czystości w salonie kosmetycznym oraz przestrzeganie odpowiednich protokołów sanitarnych.

 

  • Informowanie pacjentów: Kosmetolodzy są zobowiązani do dostarczenia pacjentom pełnych i dokładnych informacji na temat zabiegów, które planują wykonać. Pacjenci powinni być poinformowani o oczekiwanych rezultatach, potencjalnych skutkach ubocznych, ryzykach oraz przeciwwskazaniach związanych z danym zabiegiem.

 

  • Rejestracja i monitorowanie: W niektórych jurysdykcjach kosmetolodzy są zobowiązani do rejestracji swojej działalności zawodowej oraz podlegają regularnemu monitorowaniu ze strony odpowiednich organów regulacyjnych. Ma to na celu zapewnienie przestrzegania standardów praktyki oraz ochronę interesów pacjentów.

 

Warto pamiętać, że konkretne przepisy prawne, dotyczące praktyki kosmetologicznej mogą się różnić w zależności od kraju, stanu lub prowincji.

Partnerzy studiów

Logo Bielenda Professional, partnera biznesowego WSKINOZ
ITP Biomedical Company, partner biznesowy WSKINOZ
APIS Natural Cosmetics, partner biznesowy WSKINOZ
Logo INGLOT, partnera biznesowego WSKINOZ
Logo OPI, partnera biznesowego WSKINOZ
Logo BTL, partnera biznesowego WSKINOZ
Logo HERLA, partner biznesowy WSKINOZ
Logo Nioxin, partner biznesowy WSKINOZ
Plany zajęć